Jak psát teorii v bakalářce/diplomce

30.12.2024

Autor: MILAN

Dnes existuje řada rad a návodů, jak psát akademické/studentské práce. Na TikToku či Instagramu Vám radí influenceři, jak si vyhradit čas, jak pracovat s literaturou nebo jak a kde získávat informace. Upřímně, většina těchto rad je buď velmi povrchních, nebo empirických, tedy založených na zkušenosti daného tvůrce. Ovšem psaní těchto prací je poměrně specifickou činností, která mnohdy zasahuje i do pracovního a osobního života studentů, obzvláště těch dálkových. Navíc neexistuje univerzální metoda, jak napsat práci rychle a kvalitně. 

Jak jistě většina z vás ví, práce má teoretickou a praktickou část (pokud tedy nejde např. o bakalářský projekt). Teoretická část se zdá být jednodušší, ovšem je to zrádné. Než si říkat nějaké definice, pojďme se podívat na výzkumné články těch nejlepších akademicko-vědeckých pracovníků v České republice. Ano, mnozí mohou namítat: "diplomka není vědecká/výzkumná práce, má jinou metodologii". S tím do jisté míry souhlasím, ale přítomnost teoretických východisek a jejich význam jsou obdobné, akorát ve studentských pracích často podrobnější a širší. Takže koukneme se, k čemu je teorie a co v ní má vlastně být. 

Vybral jsem jako první článek prof. Bohumila Frantála, což je vědec/výzkumník světového formátu. Koukneme se o čem píše a co má v teorii.

Článek je když tak zde: https://www.researchgate.net/publication/325851784_Jake_penize_prinasi_vitr_Ekonomicky_prinos_vetrne_energie_pro_mistni_rozvoj_v_Ceske_republice

Nejprve o čem je tahle práce. Bohumil Frantál ve svém článku analyzuje přímé ekonomické přínosy větrné energie pro místní rozvoj v České republice. Zaměřuje se na to, jak větrné elektrárny přinášejí finanční zisky obcím, jak jsou tyto prostředky reinvestovány a jak jsou tyto projekty vnímány místními obyvateli a dalšími zainteresovanými stranami. Základem jeho výzkumu jsou polostrukturované rozhovory se starosty obcí, kteří mají zkušenost s větrnými elektrárnami, a také rešerše odborné literatury a sekundárních dat. Klíčové otázky, které řeší, zahrnují rozdíly ve výši ekonomických přínosů mezi různými projekty, vliv těchto přínosů na akceptaci projektů obyvateli, ale i problematiku rozdělování těchto benefitů mezi obce a jejich okolí.

V této práci je několik oblastí, které je nutné v teorii zmínit. Většinu z vás asi hned napadne Využívání obnovitelných zdrojů energie. Zde Franál a kol. poukázali na z přínosy a negativní dopady. Je to samozřejmě v kostce, spíše rešeršně. V takové diplomce byste se rozepsali a poukázali na sociální, enviromentální a ekonomické dopady. Ale byla by to důležitá kapitola. 

Další důležitou oblastí, která by v teorii neměla chybět, je: Postoje k projektům obnovitelných zdrojů. Tahle pasáž je zmíněna proto, že vytváří základní teoretický rámec pro pochopení, jak sociální a prostorové faktory ovlivňují přijmutí a realizaci projektů větrné energetiky. Slouží k objasnění, že slibované ekonomické přínosy a zapojení komunit nejsou automaticky realizovány, což autorovi umožňuje  zhodnotit, do jaké míry jsou tyto projekty skutečně přínosné pro místní rozvoj. Práce se týká přínosů pro obce, takže tady Frantál a kol. správě zmínili tuto problematiku.